Csempéből alkotott maradandó szépség a Casa Vicens
2025. május 02. írta: Bartha Tibor

Csempéből alkotott maradandó szépség a Casa Vicens

casavicens01.JPGA katalán sztárépítész sosem csinált titkot abból, hogy pályája kezdete óta szerette felrúgnia szabályokat. Különlegességei sorában a Casa Vicens is méltó helyet foglal el.

Barcelona az építészet különleges egyvelegének városa, ahol az évszázados házak tökéletesen megférnek a legmodernebb és legkülönlegesebb épületekkel.. Bár nem a belvárosban található, ám a Casa Vicens a maga utcájában mindig is egy kakukktojás volt.

Ahogy persze alkotója Antoni Gaudi is, aki azért válhatott olyan elképzelhetetlenül sikeressé, mert képes volt újra gondolni az építészetet, és hagyni, s ezt formába is tudta önteni. Az 1883 és 1888 között épült ház is ennek az ékes példája.casavicens02.jpg

Adva volt egy telek, amit még azelőtt örökölt Manuel Vicens i Montaner az édesanyjától, mielőtt a Grácia Barcelona része lett volna. Adva volt egy bontási kérelem, a telken lévő romos házra és egy megbízás, hogy építsen egy nyári lakot a tőzsdei szakembernek a katalán építész. Hogy valójában volt-e köze a csempékhez Montanernek avagy sem, arra sokféle teória volt, ám tény és való, hogy itt elsősorban ez az anyag játssza a főszerepet, keveredve a különböző építészeti hatásokkal.

Gaudi egy olyan négyszintes épületet tervezett, amelyben egyszerre érvényesül az azulejo, a mázas csempe eltúlzott díszeinek kavalkádja, valamint a mudejar építészet és a japán valamint indiai minták ezen az egészen különleges formájú házon. Ennek szellemében építette hát fel Gaudi a Casa Vicenst, ami a szomszédok számára minden bizonnyal szörnyű élmény lehetett, ám a tulajdonos kapott egy gyönyörű palotácskát cserében.

De nem csak ezt hanem egy olyan kertet is, ami maga is művészileg volt kivitelezve, hála Gaudi akkurátus zsenialitásának. Kár, hogy ez a múlt század közepén eltűnt annak köszönhetően, hogy a városi tanács az utcák szélesítése okán elbontatta ezt a kertet, pedig ha megmarad, nos az tovább emelte volna az épület gyönyörűségét.casavicens03.jpg

Montanertől 1899-ben a Jovier család tulajdonába került, így ők lehettek azok, akik abban a megtiszteltetésben részesülhettek, hogy 2005 az Az UNESCO három másik Gaudí-épület társaságában felvette az épületet a Világörökség listájára, mondván e négy mű bemutatja az építőművészet fejlődését a XIX. század végén illetve XX. század elején.

Az addig senki által nem látogathatott épületet 2014-ben a MoraBanc vette meg azzal a szándékkal, hogy felújítás után megnyitja a nagyközönség előtt a Casa Vicenst, erre pedig 2017 novemberében került sor, azóta pedig több százezren gyönyörködhettek ebben a kivételesen szép épületben kívül és belül.

Fotók: Casa Vicens Facebook oldala

Ha tetszett a cikk, kövess minket a Facebookon is!

A bejegyzés trackback címe:

https://visitbarcelona.blog.hu/api/trackback/id/tr8618847366

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása